0 (800) 213 103
Цілодобово та безкоштовно в межах України

Оцінка ризиків вчинення домашнього насильства

5 серпня 2019, 15:03

Фахівці Головного територіального управління юстиції у Волинській області та сімейний радник Віктор Вальчука підготували роз’яснення щодо оцінки ризиків вчинення домашнього насильства згідно Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Ми неодноразово інформували про спеціальні заходи щодо протидії насильству, одним із яких є терміновий заборонний припис стосовно кривдника. Важливо знати, що він виноситься поліцією терміном до 10 діб і не лише за заявою постраждалої сторони, а і за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України.

Терміновий заборонний припис може містити наступні заходи:

- заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалої особою;

- зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

- заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи.

Поліцейський уповноваженого підрозділу поліції при винесені термінового заборонного припису повинен здійснити оцінку ризиків за фактом вчинення домашнього насильства та визначити рівень небезпеки.

 

Що таке оцінка ризиків?

Оцінка ризиків проводиться шляхом спілкування/бесіди з постраждалою від такого насильства особою або її представником, з’ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи. За результатами заповнення форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейський уповноваженого підрозділу поліції визначає рівень небезпеки, який враховується під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення, надання допомоги постраждалим особам.

Форма оцінки вчинення домашнього насильства складається із 27 питань, на які поліцейський має відповісти «так», «ні», «без відповіді» / «невідомо». Питання стосуються безпосередньо безпеки постраждалої особи: чи кривдник погрожував її вбити, чи застосовував фізичне насильство, чи перебував кривдник у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння (має алкогольну чи наркотичну залежність) та ін.

 

Для чого потрібна оцінка ризиків?

Відповідаючи від постраждалої особи відповіді на такі запитання, поліцейський визначить таким чином рівень небезпеки: високий, середній або низький. І, що важливо, відмова або небажання постраждалої особи спілкуватися із правоохоронними органами може розцінюватися представниками поліції як високий рівень небезпеки. Тобто, якщо на всі запитання отримано відповіді «Без відповіді/Невідомо», поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на свій розсуд може оцінити ситуацію як таку, що має високий рівень небезпеки.

Якщо рівень небезпеки оцінюється як низький або середній, а інші чинники/обставини, що можуть вплинути на рівень небезпеки, відсутні – терміновий заборонний припис стосовно кривдника виноситься на розсуд поліцейського уповноваженого підрозділу поліції. У разі високого рівня небезпеки поліцейський уповноваженого підрозділу поліції ОБОВ’ЯЗКОВО виносить терміновий заборонний припис стосовно кривдника.

Якщо ви постраждали або стали свідком домашнього насильства щодо своїх близьких, рідних чи знайомих – Не мовчіть! Звертайтесь за допомогою.

 

Як і де отримати допомогу у випадку домашнього насильства?

1. Викличте поліцію, зателефонувавши за номером102.

2. Звертайтесь на національну «гарячу» лінію із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації — 116 123.

3. Звертайтесь за безкоштовними юридичними консультаціями до центрів безоплатної правової допомоги.

4. У поліції, у центрах безоплатної правової допомоги, центрах соціальних служб, у мобільних бригадах або за телефоном «гарячої лінії» можна дізнатися контакти притулків.

Опитування
Так
80%
Ні
20%
Усього опитано: 3253