0 (800) 213 103
Цілодобово та безкоштовно в межах України

Судова практика щодо булінгу: відмінності від інших ситуацій

25 червня 2019, 13:09

28 лютого 2019 року в м. Нетішин Хмельницької області судом було винесено першу в Україні постанову про притягнення до відповідальності за вчинення булінгу учнем відносно вчителя.

Суд встановив, що учень 8 класу «вчиняв діяння, які полягали у психологічному насильстві (лайці, образах, погрозах) щодо вчителя, внаслідок чого завдано шкоди психічному здоров’ю потерпілої».

В якості доказів суд розглянув:

- пояснення вчителя;

- пояснення батьків учня;

- пояснення його класного керівника та заступника директора школи;

- письмові пояснення учнів того класу, де сталась подія.

 

Також суду була надана довідка про виклик швидкої допомоги потерпілому вчителю.

Через те, що учню ще не виповнилось 16 років до відповідальності були притягнуті його батьки, які повинні будуть сплатити штраф в розмірі 850 грн. та судовий збір — 384 грн. З повним текстом постанови можна ознайомитись тут.

Можемо зробити висновок, що судом при прийнятті рішення, було встановлені всі необхідні ознаки, які відокремлюють булінг від конфліктів або інших ситуацій. А саме:

- було встановлено систематичність, не одноразовість такої поведінки учня;

- наявність чітко визначених сторін — кривдника та потерпілого;

- дії кривдника, наслідком яких стала психологічна та фізична шкода потерпілій особі.

 

Взагалі з 19 січня 2019 року з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» судом було розглянуто 14 справ про вчинення булінгу. За результатами їх розгляду 9 осіб було притягнуто до відповідальності, у діях 2 осіб був відсутній склад правопорушення, а інші матеріали були повернуті на доопрацювання. Також звертаємо увагу, що до одного із кривдників вже застосовано громадські роботи, а не штраф, в якості стягнення.

Судова практика поступово формується. Проте очевидно, що не кожна ситуація є булінгом. Часом спостерігається надмірне реагування батьків на простий конфлікт чи з’ясування стосунків між учнями, в той час, як ознак цькування в них немає.

Щоб було легше відмежувати булінг від інших ситуацій, ми підготували декілька інформаційних карток, в яких визначено основні відмінності булінгу від конфлікту та інших випадків, які можуть виникати між учасниками освітнього процесу. Давайте разом розберемось, що таке булінг та як його вирізнити з-поміж інших ситуацій.

Джерело: http://bit.do/eWdJj

 

Довідково: станом на 24 червня 2019 року судами було розглянуто 156 справ про булінг.

Опитування
Так
80%
Ні
20%
Усього опитано: 3547